Silniki samochodowe w AutoSerce.pl

Istota dobrego poziomu oleju silnikowego

Silnik samochodowy to wbrew pozorom bardzo delikatna konstrukcja. Pozory te może stwarzać fakt iż generuje on bardzo dużo mocy, dzięki której nasz samochód mknie do przodu z bardzo dużą prędkością, lub pokonuje wysokie wzniesienia. Do jego prawidłowego działania potrzebny jest jednak dobrej jakości olej silnikowy, oraz zachowanie jego dobrego poziomu.

Olej silnikowy to ciecz która smaruje wszystkie elementy ruchome samochodu, w tym i silnika. Umożliwia on sprawne poruszanie się tych elementów oraz zmniejszenie tarć między nimi, chroniąc je przez szybkim zużyciem. Inna bardzo istotną funkcją oleju jest jego bardzo dobra absorpcja ciepła, dzięki której jest on w stanie schłodzić silnik, oraz inne poruszające się części samochodu, które pod wpływem tarcia wytwarzają ciepło. Olej silnikowy umożliwia również szybki rozruch wszystkich podzespołów samochodów w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Zapewnia on także czystość na powierzchniach smarowanych, usuwając nagary, szlamy i laki.

By sprostać tym wszystkim zadaniom, olej musi być na odpowiednim poziomie. Tzn jego ilość w misce olejowej nie powinna być poniżej ani powyżej wyznaczonej wartości. Poziom ten wskazany jest na bagnecie oznaczeniem MAX i MIN, za pomocą którego sprawdzimy stan oleju. Jego lokalizacja w samochodzie jest rożna w zależności od marki oraz modelu samochodu. By go odnaleźć warto zaznajomić się z instrukcją obsługi dołączonej przez producenta.

Najgorszym przypadkiem jest ten w którym wartość znajduje się poniżej oznaczenia MIN. Każdy silnik zgodnie z normami pobiera nawet do 1l na 1000km oleju silnikowego. Jeżeli nie zostanie dostarczona jego odpowiednia dawka, może to grozić zatarciem silnika. Dlatego w takim momencie powinniśmy uzupełnić jego poziom do wartości 2/3 między znakami MIN i MAX. Uzupełnianie oleju powinno przebiegać powoli, co jakiś czas kontrolując poziom na bagnecie.

Jeżeli poziom oleju na bagnecie wskazuje MAX lub jest powyżej tej wartości, to jest to kolejny znak, że naszemu silnikowi może grozić niebezpieczeństwo. Za wysoki poziom oleju może spowodować, że po rozgrzaniu silnika jego objętość na skutek rozszerzalności będzie zbyt duża, doprowadzając do zniszczenia uszczelki i wycieków oleju. Nadmiar oleju może doprowadzić również do przedostania się go do katalizatora, powodując jego częściową dezaktywację.

W przypadku gdy byliśmy pewni, że zalaliśmy olej do odpowiedniego poziomy, a jego objętość ciągle wzrasta, może to być znak, że do miski olejowej przedostało się paliwo. Olej rozcieńczony paliwem może doprowadzić do zatarcia silnika. Innym przypadkiem, w którym olej wzrasta do poziomu powyżej wartości MAX, jest stosowanie paliw niskiej jakości. Konsekwencją tego jest znaczne zgęstnienie oleju w misce, doprowadzającej do uszkodzenia silnika wskutek złego smarowania jego elementów.

Mamy nadzieję, że po tym artykule znaczenie prawidłowej wartości oleju oraz konsekwencje braku zachowania tych norm, będą przestrogą dla wszystkich kierowców. Regularna kontrola jego poziomu jego systematyczna wymiana wraz z filtrami to klucz do prawidłowego działania samochodu przez długie lata.

 

 

Exit mobile version