AUTOSERCE silnik samochodowy

13
kwi

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Przy kupnie samochodu wiele osób staje przed dylematem, jaki silnik wybrać- czy diesel, czy benzyna. Okazuje się, że diesle wcale nie są tak ekonomiczne, jak się na ogół uważa, a wszystko przez filtr cząstek stałych, którego koszt może sięgać nawet 15 tys. złotych.Filtr cząstek stałych to urządzenie, które dba, aby samochód był bardziej ekologiczny. Jednak jego wymiana, jak już było wspomniane jest bardzo droga. Wielu kierowców więc decyduje się na demontaż tej części, co jest bardzo złym pomysłem.

Największą zaletą aut z silnikiem diesla jest spalanie. Silniki te są także bardziej trwałe niż te benzynowe, jednak w każdej chwili może ulec awarii.

Samochody z silnikami diesla będą jednak droższe. Więcej trzeba wydać także na codzienną jego eksploatację.

Swego czasu silniki benzynowe zdecydowanie górowały nad dieslami. Cechowały się lepszą kulturą jazdy, generowały mniej hałasu i pozwalały na bardziej dynamiczną jazdę. Jednak z czasem się to zmieniało i coraz więcej było zwolenników diesli, szczególnie przez wyższe zużycie paliwa i niski moment obrotowy.

Tak naprawdę głównym kryterium przy wyborze powinien być sposób eksploatacji auta. Nad dieslem powinien pomyśleć ten, kto kupuje samochód na lata (więcej niż 7 lat). Motor wysokoprężny o wiele lepiej sprawdzi się w trasie. Wyższy moment obrotowy ułatwia wyprzedzanie, a zastosowany filtr cząstek trwałych nie przepada za jazdą po mieście. Podczas wyboru silnika można zdać się także na starego dobrego doradcę – własne upodobania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *