AUTOSERCE silnik samochodowy

31
mar

Dlaczego oświetlenie samochodu jest tak ważne?

oświetlenie samochodu

Nowoczesne samochody składają się z tysięcy podzespołów i posiadają dziesiątki systemów, które mają odpowiadać za komfort oraz bezpieczeństwo podczas podróży. Wiele z nich oparte jest na zastosowaniu nowoczesnych technologii, jednak niektóre z nich znane są już od minimum kilkudziesięciu lat. Do tych drugich należy m.in. oświetlenie samochodu. W tym artykule opiszemy je nieco dokładniej i poruszymy aspekty związane z zależnością pomiędzy stanem oświetlenia naszego pojazdu, a bezpieczeństwem na drodze.

Oświetlenie samochodu a bezpieczeństwo na drodze

To czy jesteśmy odpowiednio widoczni na drodze i czy oświetlenie naszego samochodu zapewnia nam odpowiednią widzialność podczas nocnej jazdy ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Popularność nowoczesnych rozwiązań z zakresu oświetlenia samochodu, czyli np. reflektory oparte na technologii LED czy wykorzystujące lampy wyładowcze, tzw. xenony stale rośnie. Wbrew pozorom, nawet najlepszej jakości żarówka halogenowa nie jest w stanie zagwarantować nam tak dobrego oświetlenia jak LED czy żarnik xenonu. To właśnie takie aspekty decydują o naszym bezpieczeństwie, szczególnie jeśli często poruszamy się po nieoświetlonych drogach w warunkach nocnych.
Podobnie jest z tylnymi lampami naszego samochodu. Przy obecnym natężeniu ruchu kierowca bardzo często może być rozproszony lub zmęczony. Brak odpowiednio mocnego i jasnego światła może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Bardzo często zbyt słabe oświetlenie tylne samochodu doprowadza do wypadków w wyniku najechania na tył innego pojazdu.

Czy stan oświetlenia samochodu może wpływać na nasz komfort?

Tak jak już wspomnieliśmy, oświetlenie samochodu realnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Ale czy na komfort również? Czy faktycznie warto zadbać o oświetlenie swojego auta biorąc pod uwagę komfort jego użytkowania?
Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista. Oświetlenie pojazdu ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wyobraźmy sobie, że jadąc nieoświetloną drogą mamy do dyspozycji słabe światła halogenowe, które w dodatku są niskiej jakości. Widzialność wyraźnie spada, narażamy się na niebezpieczeństwo, a kierowca znacznie bardziej będzie zmęczony niż w przypadku jazdy samochodem, który posiada znacznie lepsze światła LED lub xenonowe.
Jak widać światła do samochodu stanowią nie tylko konieczny dodatek, ale mogą również mieć bardzo duży wpływ na jakość i odczucia z naszej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *