AUTOSERCE silnik samochodowy

20
sie

Jak uruchomić silnik, który nie chce zaskoczyć?

Często zdarza się sytuacja, w której rozrusznik kręci silnikiem, ale ten nie chce się odpalić. Nie koniecznie oznacza to awarię tej części, a często można poradzić sobie z tym problemem samemu. Należy pamiętać, aby nie uruchamiać rozrusznika dłużej niż 5 sekund. Jeśli silnik w tym czasie nie zacznie pracować, radzi się odczekać przy włączonej stacyjce 15-20 sekund i ponowić próbę. Jeśli ta dalej okaże się nieudana, należy znaleźć przyczynę takiej sytuacji. Ważne jest, aby do rozruchu rozgrzanego silnika nie wolno stosować tzw. ssania.

Przy silnikach benzynowych kiedy wyczuwalny będzie wyraźny zapach paliwa, prawdopodobnie doszło do zalania silnika i świec. Zaradzić można temu poprzez wciśnięcie do oporu pedała gazu przy włączonym „ssaniu”, a potem uruchomieniu rozrusznika na około 10 sekund. Silnik powinien szybko zaskoczyć, ale jeśli tak się niestanie to nadal prowadzić próby. Można odczekać kilkanaście minut i poczekać aż paliwo odparuje z elektrody świecy.

Jeżeli posiadamy samochód, w którym za zapłon odpowiada odpowiada komputer, wtedy można podejrzewać jego uszkodzenie.

W samochodach, które posiadają automatyczne skrzynie biegów pod żadnym pozorem nie można podejmować odpalenia samochodu na tzw popych lub podczas holowania przez inny pojazd.

Jeśli silnik nawet nie „kręci” przyczyny należy szukać w akumulatorze lub rozruszniku. Większość rozruszników nawet nie drgnie, jeśli napięcie w akumulatorze jest niższe niż 10V. Niski poziom naładowania akumulatora wcale nie oznacza, że jest on uszkodzony. Mógł rozładować się podczas prób odpalenia samochodu. Należy więc go naładować i sprawdzić, czy to on był przyczyną problemów.

Może być winny także alternator. Można to sprawdzić podłączając go do akumulatora z pominięciem regulatora. Jeśli napięcie w alternatorze wtedy wzrośnie, problem leży właśnie w regulatorze.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *