AUTOSERCE silnik samochodowy

23
lip

Jak zadbać o silnik diesla – wybór oleju

Sklep z tanimi auto częściami

Chcąc zapewnić długą żywotność silnikowi, korzystamy z oleju silnikowego, który gwarantuje odpowiednią smarność. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że olej ma o wiele więcej zadań oraz powinien być dostosowany do rodzaju silnika. Nieco inne funkcje pełni on w samochodach z silnikiem diesla, a inne w tych napędzanych benzyną. Dzisiaj omówimy kwestię tego, jak zadbać o silnik diesla, ze szczególnym naciskiem na znaczenie właściwie dobranego oleju.

Wyjątkowe potrzeby diesla

Nie jest tajemnicą, że pod pewnymi względami silnik diesla jest szczególnie wymagający. Przede wszystkim maksymalny moment obrotowy w przypadku tego rodzaju silnika jest osiągany szybciej, niż przez silnik benzynowy. Oznacza to, że wytwarza się większa siła tarcia, a tym samym mamy do czynienia z większym zagrożeniem dla poszczególnych części silnika. Ograniczenie oddziaływania sił tarcia to główne zadanie oleju silnikowego. Warto również zauważyć, że budowa silnika diesla jest niezwykle złożona. Nie brakuje tam zakamarków, do których trudno dotrzeć. Kłopoty ma również olej, który często nie dociera do wszystkich zakątków jednostki napędowej. Jak temu przeciwdziałać? Należy wybrać olej o stosunkowo niskiej lepkości. Ze względu na to, iż jest on rzadszy, łatwiej dociera do każdego miejsca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele olejów zmienia właściwości pod wpływem zmiany temperatury. Tylko najlepsze oleje są na to odporne, a ich lepkość jest względnie stała, niezależnie od pory roku.

Sklep z tanimi auto częściami

Syntetyczny olej do diesla

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jaki olej do diesla kupić, polecamy wybór produktu syntetycznego. Starszego typu oleje mineralne nie są w stanie odpowiednio zadbać o silnik. Co prawda, często skutecznie niwelują oddziaływanie sił tarcia, ale jeśli chodzi o pozostałe zadania oleju, zdecydowanie nie dają rady. Ważnym zadaniem oleju jest dziś choćby utrzymywanie odpowiedniej czystości silnika. Olej syntetyczny zawiera rozmaite substancje, które uniemożliwiają powstawanie nagaru. Niemniej jednak należy również pamiętać o znaczeniu filtra cząstek stałych i jego regularnej wymianie. W przeciwnym razie nawet najlepszy olej nie umożliwi zachowania silnika w czystości.

Istotną kwestią jest, aby dokonać zakupu oleju w dobrym sklepie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, iż otrzymamy produkt niskiej jakości. Sklep z tanimi auto częściami często jest odpowiednim adresem, pod którym znajdziemy wysokiej klasy oleje. Niemniej przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, zawsze zalecamy zapoznać się z tym, co o danym sklepie sądzą jego byli i obecni klienci.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *