AUTOSERCE silnik samochodowy

29
Cze

Metan z biogazu

Biogaz, czyli inaczej biometan jest alternatywnym paliwem dla benzyny lub oleju napędowego. Specjaliści zakładają, że w przyszłości zastąpi konwencjonalne paliwo, a znajduje ono zastosowanie głównie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Kiedy ceny benzyny, czy oleju stale są wysokie, a także pojawiają się coraz to nowe dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, coraz większą popularność zyskują samochody z instalacją napędzaną metanem, który jest o wiele tańszy od ceny benzyny i oleju napędowego.

Metan wykorzystywany do zasilania silników samochodowych najczęściej pochodzi z gazu ziemnego, ale też z biogazu, który powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej biomasy, czyli osadów ściekowych, odpadów rolno-spożywczych, czy roślin energetycznych (kukurydza, buraki cukrowe, trawa).

Mający zasilić silniki biogaz musi wpierw zostać poddany procesom uzdatniania. Polega to na usunięciu dwutlenku węgla, wody, siarkowodoru i innych zanieczyszczeń zawartych w biogazie. Wymagana czystość biogazu to 96% obecności metanu. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej wprowadzane są różne wymogi dotyczące jakości biogazu.

Obydwa paliwa (gaz ziemny i biogaz) mogą być wykorzystywane przemiennie oraz mieszane ze sobą, gdyż charakteryzują się taką samą właściwością oraz składem chemicznym.

Biogaz to paliwo czyste, bezpieczne i odnawialne, a przy jego spalaniu ogranicza się emisję dwutlenku węgla, co jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska. Charakteryzuje się także tym, że spala się całkowicie, nie generując szkodliwych substancji.

Kolejne zalety to wspomniane już mniejsze koszty paliwa. W wykonanym teście wykazano, że koszt przejechania 100 km to wyniósł 10,44 zł. Wykorzystanie takiego paliwa daje także większe bezpieczeństwo w czasie kolizji, czy wypadku. Istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia zbiornika paliwa ze względu na jego większą wytrzymałość.

Unia Europejska stale stymuluje kraje do badań nad nowymi technologiami mającymi na celu wykorzystywanie biogazu jako paliwa.

 

Komentarze

  1. Kirgistan

    myślę że to przyszłość jeśli chodzi o paliwo

  2. Lucek

    Jak dla mnie to bez sensu wymysły UE 😀

  3. Fajnie pomyślane, tylko ciekawe ile jest w tym prawdy… Mam nadzieję, że wszystko to jest prawdziwe, bo jeśli tak to dużo się zmieni gdy zaczniemy wszyscy używać właśnie biogazu, idą w dobrym kierunku.

  4. track

    Mnożą się nam powoli eko-możliwości jeśli chodzi o jazdę. O ile biogaz i wodór są w fazie rozwojowej, tak elektryczne samochody to w praktyce już norma (nie koniecznie na naszym rynku, ale myśląc globalnie, dostęp do nich jest). Uważam, że producenci idą w dobrą stronę starając się zminimalizować wpływ samochodów na środowisko. Oby tylko były to faktycznie działania i skuteczne rozwiązanie, a nie tylko chwyt marketingowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.