AUTOSERCE silnik samochodowy

02
lut

Samochody elektryczne – czy ich serwisu trzeba się bać?

serwis samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne oraz hybrydowe coraz mocniej podbijają rynek motoryzacyjny. Bogata oferta producentów, dofinansowania oraz niskie koszty eksploatacji kuszą wielu kierowców do wyboru samochodu z napędem elektrycznym. Warto się jednak zastanowić, jaka jest wytrzymałość tak nowoczesnych technologii. Co zrobić, gdy po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji nasze samochody zaczną trapić różnego rodzaju usterki. Czy w naszym kraju jest zaplecze umożliwiające serwisowanie takich samochodów? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.

Czy samochód elektryczny jest trudny w serwisowaniu?

Mimo, że technologie napędu elektrycznego wydają się bardzo nowoczesne, to jednak sprowadzają się do zastosowania wyłącznie silnika elektrycznego, baterii lub akumulatorów oraz sterowników zarządzających pracą zarówno baterii jak i silników. Specjaliści twierdzą, że samochody elektryczne składają się z nawet 6-krotnie mniejszej liczby części niż pojazd o napędzie konwencjonalnym. Idąc zatem prostym tokiem rozumowania należy przyjąć, że mniejsza ilość części to mniejsza szansa na awarię. Wybierając samochód z napędem elektrycznym unikamy więc ryzyka wymian takich części jak m.in. wtryskiwaczy paliwa, turbosprężarki, kompresora, filtra cząstek stałych, koła dwumasowego, zaworu EGR, a nawet rozrusznika czy alternatora.

Na co zwrócić uwagę podczas serwisowania pojazdu elektrycznego?

Wbrew pozorom standardowa procedura serwisowa, czyli okresowe przeglądy połączone z ewentualnymi wymianami sprowadzają się do podstawowych czynności. Są to: wymiana płynu chłodzącego baterie oraz wymiana oleju w przekładni napędowej. Ta pierwsza czynność powinna być powtarzana regularnie, ale zaledwie co 4 lata. W drugim przypadku interwał jest znacznie dłuższy i może sięgać przebiegu nawet 160 tysięcy kilometrów. W obu przypadkach są to standardowe czynności eksploatacyjne, tak jak wymiana oleju czy filtrów w samochodach napędzanych przez silniki spalinowe.

Gdzie można serwisować pojazdy elektryczne w Polsce?

Serwis pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych prowadzony jest np. w warsztatach sieci Bosch Car Service. Klienci mogą tam liczyć na fachową obsługę specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w pracy przy samochodach wyposażonych w tak nowoczesne rozwiązania jak napęd elektryczny oraz hybrydowy. Bez żadnego problemu zajmą się diagnostyką oraz ewentualną naprawą pojazdu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *