AUTOSERCE silnik samochodowy

03
maj

Silniki benzynowe – awarie czujników

Silniki benzynowe - awarie czujników

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jakie problemy mogą nam sprawiać współczesne silniki benzynowe, musimy sobie uświadomić, że najwięcej problemów możemy mieć nie z samymi jednostkami napędowymi, a z ich osprzętem. Niesprawny osprzęt negatywnie wpływa na silnik i może skutkować problemami z rozruchem.

Warto również mieć świadomość, że samochód to zespół naczyń połączonych. Oznacza to, że problemy z silnikiem mogą być spowodowane np. awarią sprzęgła. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda zależność między sprawnością sprzęgła i silnika, zachęcamy do przeczytania tego artykułu – https://rynekczesci.com/sprzegla-samochodowe-budowa-rodzaje-dzialanie/

Awarie elektroniki silnika

Jeśli chodzi o sam silnik, to najwięcej problemów może sprawiać elektronika — cewki zapłonowe i czujniki oraz sterownik silnika. W przypadku awarii czujników, najczęściej można się spotkać z usterką czujnika sondy lambda, masy powietrza, położenia wału korbowego, a także położenia wałków rozrządu i czujnika spalania stukowego. Warto mieć świadomość, że w przypadku, gdy awarii uległ któryś z czujników, nie istnieje możliwość naprawienia takiego podzespołu i konieczne jest wymienienie go na nowy. Na szczęście, zazwyczaj nie jest to kosztowna naprawa – w zależności od tego, jaki model samochodu posiadamy, ceny zaczynają się od stu złotych.

W przypadku awarii sterownika silnika, objawami będą: problem z rozruchem silnika, a także jego nierównomierna praca. Usterka tego typu może mieć różne przyczyny. Do najpopularniejszych należą: zużycie, zamontowanie w samochodzie instalacji LPG i nieprawidłowe umiejscowienie sterownika przez producenta. To ostatnie sprawia, że czujnik jest narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak na przykład wilgoć, i mechanicznych, związanych np. z nadmiernym obciążeniem. Dobra wiadomość jest taka, że w niektórych przypadkach da się naprawić sterownik silnika. Niemniej zazwyczaj jednak konieczna jest wymiana tego elementu. W przypadku nowych sterowników ceny zaczynają się od 1500zł.

W poszukiwaniu przyczyny awarii

Na stronie: rynekczesci.com możesz znaleźć wiele przydatnych informacji związanych z motoryzacją. Praktyczne wskazówki i wartościowe artykułu z pewnością pomogą Ci rozwiać niejedną wątpliwość, związaną ze stanem Twojego samochodu. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeżeli podczas jazdy zaobserwujesz jakikolwiek niepokojący sygnał, postaraj się znaleźć jego przyczynę. Bardzo często bowiem niewielka początkowo usterka może się przerodzić w poważną awarię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *